Forumlar
Hipogonadizm :: Forumlar :: Erkeklerde Hipogonadotropik Hipogonadizm Konulari :: Hasta Hikayeleri

<< Önceki konu | Sonraki konu >>
Hipogonadotropik hipogonadizm ve hasta hikayeleri
Sayfaya git  1 2 3 ... 106 107 108 ... 112 113 114
Moderatörler: Sustanon, supermen, Emka, engineer
Yazar Mesaj
mechanic
17.04.2017 saat: 12:05
Kayıtlı Üye #1509

Teşekkür etti 5 zaman içinde 4 gönderi
Herkese merhaba, ben 26 yasinda makina muhendisi ozel sirkette calisan bir vatandasim. taze hipogonatropik hipogonadizm hastasiyim. Taze derken teshis taze.

Hersey lise bittikten sonra klasik burada ayni konularda eziyet cekenler gibi sakal vs kucuk gosterme gibi konulardan etkilenmem ile basladi. Unibersite hayatim boyunca hep cevremde kendim gibi birini aradim ama bir turlu bulamadim

Zamanla bunalimlar isyanlar basladigi icin bir tip fakultesine gidip tahlil yaptirdim. Tahlil sonucunda cok net hatirliyorum 20-21 li yaslardaydim Tsh ve testosteron sorunlu idi. Bunun sonucunda kuzenim hastanede tip ogrencisi olarak egitim goruyordu beni bolum baskani kadinin yanina cikardi ve durumu anlatti. Cinsel organ boyu testis boyu gibi sikayetlerim yoktu. Boyum kisa ama ailemin de neredeyse tamami kisa boyludur. Sorun sakal cikmamasi gibi seylerdi. Bolum baskani cinsel bolge killanmasina bakip hicbir seyin yok spor yap deyip beni gonderdi. Tiroide baktir dedi ihmal ettim baktirmadim. Normal oldugumu dusundum yoldayken sevincliydim yas daha erkek bir yila cikar duzelirim dedim. (Ailemde koselik yok). Orada cok net hatirliyorum asistanin hipofiz mr i cekelim deyip bolum baskaninin gerek yok dedigini. O bolum baskanini unutmayacagim.

Daha sonra aradan vakitler vakitler gecti. Universite bitmeye yakin sosyal kaygilarim fobilerim sonucunda kiz arkadasimla da ayrildik. Kendisi anlayisli gibi olsa da dayanamadi artik heralde. Ki hakli diye dusunuyorum kendisi.

Daha sonra tiroidle alakali baska bir universiteye gittim hormonlara bakildi sadece tsh yine yuksekti nodul falan dediler tirstim yine baktirmadim.

İs bulduktan sonra yas geldi 25 e sakal cok cok ciliz tuy gibi biyik da ayni kontrol kurmak da zorlandigimi hissedince doktora gideyim yine dedim.

Duzenli hayatla alakali olabilir tiroid normal degerlere inmisti. Nodul vs bakildi o da yok. Neyse doktor kilo ver deyip yine beni gonderdi. Neden kilolu insanlarin hepsinde sakal sorunu yok diye sorunca cevap veremiyorlar. Bu arada liseden sonra hep bitkin bisey yapmak istemeyen depresif bir adamdim.

Son tahlillerden sonra da cipralex kullanmaya baslamak zorunda kaldim. Bununla beraber her gece 4-5 bira icerek en azindan aksamlari kendimi rahatlatiyordum. Yillardir yasadiklarim cok kirici seylerdi. Universitede delikanli adam da birqz tuy olur ya bu ne sen niye boylesin diyenini bile gordum. Sanki ben cikarmiyor musum gibi. Arkadaslarim veya cevrem beni fazla ezemedi. Her zaman dalga gecen bendim ezen demiyeyim de ezer gibi yapan bendim bu sanirim bizlerde bir savunma mekanizmasi. Anksiyete cilgin bir seviyeye yukseldi. Olum korkusu vs herseyi yasamaya basladim. Cipralexten sonra kafama takilan cogu seyden kurtulmustum aklima ne sakal ne kilo ne korkular pek cok sey gelmiyordu. Rahatlamistim ama daha sonra babamin bir gun otururken su meshur cinsiyet degistiren hatunun sakallarini anlatmasiyla yine konu kafama takildi.

Tekrar doktora gittim, gecen sefer gittim olmadigi icin diger doktorla gorustum. Cushing den suphelendi tahlil yapildi cushing yokmus.

Daha sonra testosteron bir onceki tahlilde 350 civari iken simdi 160 a dusmus. Anormal yani.

Doktor cushing den sonra hipofiz mr i istedi ve attigi mailde (kuzenim orda calisiyor) hipogonatropik hipogonadizm diye teshis etmis. Mr sonrasi tekrar degerlendirecegim demis.

Donup geriye baktigimda biseyin yok biseyin yok diye beni gonderenlerin caldigi yillarimi dusunuyorum bazen gozlerim doluyor. Cipralex icmesem buyuk ihtimal alkol etkisiyle kendime biseyler yapabilirdim.

Neyse en azindan genc gosteriyoruz oradan belki yirtariz.

Son bir aydir saglam spor yapip zayiflamaya calisiyorum, 88 kilodan 85 e dustum sporda yapiyorum agirlik da kaldiriyorum. Kendimce. Boyum 1.68.

Gelismeleri buraya yazmaya devam edecegim. Hepinize saygilarimi sunuyorum. Arkadaslarim arasinda bu konuyu cok fazla taktigimi soyleyen insanlardan bunaldim artik suratlarini taslarla ezesim geliyor. Ama bu forum oyle degil 1 haftadir burayi okuyorum. Herkese Allah'tan sifa diliyorum.

[ Düzenlendi 17.04.2017 saat: 12:08 ]
En Üst
Mavera
17.04.2017 saat: 15:08
Kayıtlı Üye #1490

Teşekkür etti 6 zaman içinde 6 gönderi
Kardeşim aramıza hoşgeldin, hikayeni baştan sona okudum bazı bölümlerinde kendimi buldum diyebilirim. Şunu önemle belirtmek isterim ki hiç birşey için geç değil, merak ettiğim bi konu var tedavi gördün mü hiç yada şuan başlanılan bi tedavi var mı gerekli tahliller sonuçlara bakıldı mı tsh ve testesteron sıkıntı demişsin sonradan tsh da düzeldi demişsin lh ve fsh değerlerin ne aralıkta birde rica edersem konumunu düzeltirsen çok iyi olur geçmiş olsun umarım tedavinde güzel bir başlangıç olur..
Saygılarımla
En Üst
mechanic
17.04.2017 saat: 15:47
Kayıtlı Üye #1509

Hosbuldum, hic tedavi olmadi 26 yasina gelmis adamin sakali cikmaz mi diye artik bastiriyorum o yuzden tedavi sanirim baslayacak.

Hikayemde anlatmadigim unuttugum neler neler var bilemiyorum, hatirlayamiyorum hatirlamak da istemiyorum. Bendeki sanirim bir degisik cesit hipogonadizm cunku LH bazen duzelmis bazen dusmus FSH hep dusuk testosteron zaten hep alt sinirda. Asagiya son tahlil sonucumu ekliyorum. Konumu da duzenliyorum el aliskanligi kisaltma olarak yazmisim.

Total testost. 148ng/dl

Serbest 6.23

Fsh 1.5

Lh 4.4

Prolaktin 5.2

SHBG 19.9

Bu surekli dusuk FSH testosteron seviyesini etkiler mi kafama bu takiliyor?

[ Düzenlendi 17.04.2017 saat: 15:48 ]
En Üst
engineer
17.04.2017 saat: 19:41
-eposta-

Kayıtlı Üye #1179

Teşekkür etti 137 zaman içinde 95 gönderi
FSH seviyelerinin testosteron seviyeleriyle bağlantısı yoktur. Hipofiz bezinden salgılanan Folikül Stimüle Edici Hormon, Sertoli hücrelerini uyarır. Luteinleştirici Hormon ise Leydig hücrelerini uyarır. Leydig hücrelerinden testosteron hormonu üretilir. Sertoli hücrelerinden ise sperm hücreleri üretilir.

Burada bahsettiğin değerlere göre bir yorum yapmak sağlıklı olmaz.

Birçok parametrenin incelenmesi gerekiyor.

Detaylı spermogram yaptırdın mı?

İnhibin B değerine bakıldı mı?

Ön hipofiz hormonlarının hepsine (ACTH, Prolaktin, LH, FSH, GH, TSH) bakıldı mı?

GnRH testi, kortizol testi, TRH Ferring testi gibi ayırıcı tanı testleri yapıldı mı?

Testis ultrasonografisi çekildi mi?

Testislerde varikosel, hidrosel benzeri yapılar saptandı mı?

Bütün bunların detaylı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir.

Kontrastlı Hipofiz MR çekildi mi?

En doğrusuna, işinin ehli bir hekim karar verecektir.

Saygılarımla...

En Üst
mechanic
17.04.2017 saat: 19:48
Kayıtlı Üye #1509

Spermogram yapilmadi, inhibin degerini testlerde goremedim kan tahlili ile mi yapiliyor? Acth ve diger hormonlar normal cikiyor, testis muayenesi yapildi ama ultrasonografi cekilmedi, cekilmedigi icin diger yapilar hakkinda fikrim yok, hipofiz mr cumartesi gunu cekildi, mr dayken damardan bir sey yapti damar yolu acik girdim buyuk ihtimal dediginiz madde.
En Üst
orjinaladam
18.04.2017 saat: 06:25
Kayıtlı Üye #1223

Teşekkür etti 0 zaman içinde 0 gönderi
engineer söylediğin testleri nerede yaptırabilirim senin tedavine cevap alabildiğin doktorun kim
En Üst
engineer
18.04.2017 saat: 06:57
-eposta-

Kayıtlı Üye #1179

orjinaladam alıntı ...

engineer söylediğin testleri nerede yaptırabilirim senin tedavine cevap alabildiğin doktorun kim

Ben önce kontrole Hacettepe Endokrin'de devam ediyordum. Oranın takibi gayet iyi.

Oradaki danışman doktorum Doç. Dr. Uğur ÜNLÜTÜRK. Sustanon 250 mg/ml 28 günde 1 kullanıyordum. Doz sıklığını yükseltmek yerine ileride üreme tedavisinde sıkıntı çekmemem için Pregnyl 1500 I.U x3/hafta başlattı. 7 ay kadar devam ettim. Testis gelişimi oldu. Penis boyutlarında da değişim oldu. İlaç bulamadığım için Pregnyl 5000 I.U 5 günde bir yaptım. Doz sıklığı azaldığı için testosteron düşmeye başladı.

İlaç hiç bulunamayınca Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji'den hipofiz hastaları için açılmış uzman randevusundan aldım. Oradaki danışman doktorum Doç.Dr.Özgür DEMİR.

Tüm hipofizer ve hipotalamik hormonlar eksiksiz kontrol edildi. Tiroitler, böbrek üstü bezleri, paratiroid bezleri ve pankreas fonksiyonları da eksiksiz değerlendirildi.

Üreme tedavisine bir adım atmış oldum. İleride üreme tedavisi için vücudun cevap vermesi daha hızlı olacak.

Şimdilik Sustanon 250 mg/ml, 21 günde 1 kullanıyorum. Fiziki değişimler hızlandı.

Ankara Üniversitesi İbn - i Sina Hastanesinden Hipofiz Hastaları için açılan bölümden randevu alabilirsin. Uzman Dr. Çağlar KESKİN var. İyi ilgileniyor.

Aşağıdaki numarayı ara.

0312 508 23 61 - Hipofiz Hastalarının Randevu Alabilecekleri Telefon Numarası

Bu randevularda Pazartesi günleri sadece 7 hastaya bakılıyor. Kanlar Salı sabahı aç karnına veriliyor. Sonuç değerlendirmeleri Çarşamba saat 13.30 dan sonra.

Direk sekreterliğe başvurarak da randevu alabilirsin.

Sağlıklı günler dilerim.

Saygılar...

En Üst
1 Üye engineer (-a-e-ya-ye) teşekkür etti. Teşekkür edenler: :
 Mavera (Tarih: 18.04.2017)
mechanic
19.04.2017 saat: 11:53
Kayıtlı Üye #1509

Tekrardan merhabalar, bugun synachten verilerek kortizol testi yapildi, empty sella sendoromu varmis hipofizde, farkli olarak ergenlikten sonra hipofizit gecirmis olabilecegimden bahsedildi. Ayrica yanima ovitrelle diye bir ilac verdiler. Haber verdiklerinde vurulacakmisim sonra tekrar bakilacak heralde.
En Üst
engineer
19.04.2017 saat: 16:14
-eposta-

Kayıtlı Üye #1179

mechanic alıntı ...

Tekrardan merhabalar, bugun synachten verilerek kortizol testi yapildi, empty sella sendoromu varmis hipofizde, farkli olarak ergenlikten sonra hipofizit gecirmis olabilecegimden bahsedildi. Ayrica yanima ovitrelle diye bir ilac verdiler. Haber verdiklerinde vurulacakmisim sonra tekrar bakilacak heralde.

Gördün mü saygı değer @mechanic?

Hipofiz MR ayırıcı tanıyı koydu.

Hakkında hayırlısı olsun.

Ovitrelle güzel ilaçtır.

Rabbim şifa versin inşallah
En Üst
1 Üye engineer (-a-e-ya-ye) teşekkür etti. Teşekkür edenler: :
 mechanic (Tarih: 19.04.2017)
mechanic
19.04.2017 saat: 16:22
Kayıtlı Üye #1509

engineer alıntı ...

mechanic alıntı ...

Gördün mü saygı değer @mechanic?

Hipofiz MR ayırıcı tanıyı koydu.

Hakkında hayırlısı olsun.

Ovitrelle güzel ilaçtır.

Rabbim şifa versin inşallah

Amin cumlemizin, bu ilac lh fsh mi arttiriyor? Dogrudan bir testosteron ilaci degil sanirim? Yaninda baska ilac onerirler mi? Dedigin gibi 2012 de hipofiz MR cekilseymis spor yap denilecegine belki tani daha o zaman koyulacakti biraz icim buruk bu konuda.
En Üst
Sayfaya git  1 2 3 ... 106 107 108 ... 112 113 114  

Hızlı Geçiş:     En Üst

Bu konuyu uzaktan oku: rss 0.92 Bu konuyu uzaktan oku: rss 2.0 Bu konuyu uzaktan oku: RDF