Hipogonadizm Hastaları İlaçsız Kalmasın

Siteye üyelik ile ilgili sorun bu gece giderildi. Üye olmak istiyorsanız kayıt tuşuna basmaniz ve formu doldurmanız yeterli.


Merhaba,

Az önce " Hipogonadizm Hastaları İlaçsız Kalmasın" başlıklı kampanyaya imza verdim. Acaba sen de adını ekleyerek bize yardımcı olur musun?

Amacımız 100 imzaya ulaşmak, ancak bunu başarmak için daha çok desteğe ihtiyacımız var. Kampanya metnini şu bağlantı üzerinden okuyup imza verebilirsin:

Bağlantı

Teşekkürler
Sustanon

Ana Menü
· Forum
Ara Hipogonadizm
Translater
Hoşgeldiniz
Kullanıcı Adı:

Parola:


Beni hat�rla

[ ]
[ ]
Çevrim İçi
Ziyaretçiler:1, Üyeler:0 ...

En Çok Ziyaretçi: 329
(Üyeler:0, Ziyaretçiler:329) tarih : Tarih: 09.04.2014

Üyeler: 1736
En Yeni Üye: Gerne34
Son Ziyaretçiler
 • Musa0.
  [ 19 dk., 20 sn. önce ]
 • fringe
  [ 55 dk., 38 sn. önce ]
 • Gerne34
  [ 2 saat, 20 dk., 30 sn. önce ]
 • ovitrelle06
  [ 2 saat, 42 dk., 34 sn. önce ]
 • RESPECT
  [ 2 saat, 48 dk., 24 sn. önce ]
 • 12345
  [ 3 saat, 39 dk., 50 sn. önce ]
 • Emka
  [ 3 saat, 47 dk., 37 sn. önce ]
 • BiLLuR
  [ 5 saat, 39 dk., 28 sn. önce ]
 • HayalKurucu
  [ 8 saat, 59 dk., 45 sn. önce ]
 • Kare
  [ 9 saat, 57 dk., 3 sn. önce ]
Anket

Kac yıl tedavi gördükten sonra çocuk sahibi oldunuz?

0~6 ay

6ay~1yil

1yil~2 yil

2yil~4yil

Bu anketi sadece üyelerle sınırla

Oylar: 98 Yorumlar: 0
Önceki anketler
Destek
Hipogonadizm
Tarih: 27.12.2012  Yayınlayan: Sustanon
Hipogonadizm; gonadlar (erkekte testis, kadında yumurtalıklar) ta­rafından seks hormonu yapımının yetersiz­liğidir. Östrojenler (kadınlık hormonları) ve androjenler (erkeklik hormonları) seks hormonları olarak isimlendirilir. Bu hor­monları salgılayan organlar (gonadlar), ka­dında yumurtalıklar (overler) ve erkekte testislerdir. Normalde beyinin hipotalamus isimli bölgesinden salgılanan hormonlar (GnRH) yine kafa içinde beyinin yakın komşuluğundaki hipofiz bezinden gonadları uyarıcı hormonların (FSH ve LH) yapımı­nı sağlar. Dolaşıma salınan FSH ve LH ise kadında överleri, erkekte ise testisleri uya­rarak ergenlik çağında cinsiyet özellikleri­nin normal olarak gelişmesinden sorumlu seks hormonlarının yapımını sağlar. Bu sis­temde herhangi bir noktada meydana gele­bilecek anormallikler seks hormonu yapı­mında ve seksüel gelişimde bozukluk ile sonuçlanır.
Risk faktörleri: Hipogonadizm, uyarıcı hormonların yetersizliği sonucunda gelişir­se sekonder (ikincil), direkt olarak seks hormonları­nın üretildiği gonadlarda bir probleme bağ­lı olarak gelişirse primer (birincil) hipogonadizm adını alır. Gonadların çalışmasında yaşa bağlı olarak yavaşlamanın en önemli ne­denleri kadınlarda menapoz, erkeklerde ise andropoz dur.
Hipofiz bezinden gonadları uyarıcı hor­monların salınımında bozukluk, hipofiz tü­mörleri, hipofiz bezinin iltihabi veya yapı­sal hastalıkları, kafa travmaları başta olmak üzere pek çok farklı nedene bağlı olarak gelişebilir.
Erkek hipogonadizminde hipotalamustan GnRH salınımında bozukluk Kallman sendromuna bağlı olarak gelişebi­lir. Kallman sendromu, koku alma duyu­sunda bozukluğun da eşlik ettiği kalıtsal bir hipogonadizm nedenidir. Testislerin yoklu­ğu, iltihabi hastalıkları, testislerde testoste­ron yapımından sorumlu hücrelerin fonksi­yon bozukluğu ya da Klinefelter sendromu gibi kalıtsal bozukluklar primer hipogona­dizm nedenleridir. Kadınlarda överlerin ge­lişmemesi, överlerde östrojen sentezinde bozukluklar, Y kromozomunun bulunma­ması nedeniyle ortaya çıkan kalıtsal bir bo­zukluk olan Turner sendromu primer hipogonadizme yol açabilir. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar ya da radyasyon da seks hormonu üretimini etkileyebilir.
yazdır
Bu mesaj için geri iz adresi: http://hipogonadizm.com/e107_plugins/trackback/trackback.php?pid=81Bu haber mesajı için tracback yok